Aegajalt on olnud tulnud ette, et maksmisele kuuluv käibemaks (KM) on midagi muud kui ettevõtja on arvestanud või on partneri käibemaks avalikes andmetes arusaamatu. See võib olla nii suurem kui väiksem. Lühidalt võiks öelda, et vaata milline on ettevõtte kulude/tulude struktuur käibemaksu seisukohalt ja käibemaks on rahavoo komponent mitte kasumi oma. Kuna selline vastus mitte-fintsinimesele reeglina pilti selgemaks ei tee, siis püüame teise nurga alt selgitada.
Esiteks, käime läbi paar lihtsamat eeldust järelduste tegemiseks:
- Kõik arved on raamatupidamisse jõudnud õigeaegselt.
- Et mitte liiga maksu-juriidiliseks minna, ütleme, et käibe tekkimise aeg ja arve kuupäev on sama (suurel enamusel juhtudest see nii ka on).
Üks viise kuidas käibemaksu (rahavoog) ja kasumit vahelist seost näha on see, milline on käibemaks kasumi null-piiri juures ja keskmise/standardse kuu kulude/tulude puhul. Jälgid siis puhaskasumit, EBIT, EBITA vms. Hetkel keskendume ettevõtte üldpildile ja puhaskasumile.
Antud analüüsi seisukohalt otsid vastust küsimusele: milline on ettevõtte käibemaks kui kasum on ca null?
Vastus: liida kuu ilma KM-ta kulud kokku ja korruta summa 0,2-ga.
Laias laastus on KM-ta kulud:palgad, intressid, amort, KM-ta arved.
Kui võrrelda ühte ettevõtet teisega siis isegi samas sektoris tegutsevate ja samade näitajatega firmade KM võib erineda oluliselt. See võibki tekitada juhatajates segadust ja siin tulebki mängu kulude/tulude struktuur KM-mõttes. All tabelis on näide, kus kolmel erineval ettevõttel on sama summaga müügi, kulude ja kasum summa kuid käibemaks on erinev:
Siin selgituses on palju lihtsustusi, kuna osadel juhtudel oleneb maksustamine tehingu detailidest. Näteks EL-sisestel tehingutel mõjutab KM-i ka asukoht ja selle tõlgendamine; on pöördmaksustatavad tehingud, kus müügi ja ostu deklareerib ostja jms.
Sellele lisaks võib küsida milline on ettevõtte kulude tulude struktuur käibemaksu mõttes ja kui muutub kasum siis kuidas muutub käibemaks. Siin tuleb lihtsalt veidi numbritega mängida ja vaadata tulemust.
Firma käibemaksu struktuur ja lõpuks summa oleneb sellest, millised on selle tarnijad, kliendid, teenused/kaup:
- etteõtted või erakliendid;
- KM-kohustuslased või mitte;
- Eesti või EL-i sisesed või EL-i väised;
- kui palju kasutad oma tööjõudu vs. alltöövõttu
- Kas müüakse tavalise KM-ga või vähendatud KM-ga (9%) või maksuvabasid teenuseid/kaupu.
Nagu näha siis põhjalikum analüüs vajab tõenäoliselt spetsialisti abi.
Loodetavasti annab see veidi selgust küsimusele “Miks on firma käibemaks selline?”.