Alates 2023 aasta 1. maist peavad kõik pakendiettevõtjad esitama pakendiaruannet. Varasemalt tekkis aruandluskohustus kui pakendi kogus ületas piirmäära, kuid nüüd on see piirmäär maha võetud. Pakendi arvestamise ja jälgimise kohutus ettevõtte siseselt on olnud juba ammu kuid aruande esitamise kohustus tekkis varem ainult piirmäära ületamisel.
Siinkohal ei soovita end segadusse ajada üldiselt meedias pealkirjadega, et “kõik” ettevõtted peavad pakendiaruannet esitama – ei, ainult pakendiettvõtjad.
Seega, esmalt on soovitav tuvastada, kas oled pakendiettevõtja?:
Pakendiettevõtja on isik, kes pakendab kaupa ja müüb selle Eesti turul, kes impordib Eestisse sisse pakendatud kaupa ning kes müüb (sh vahendab) pakendatud kaupa Eestis.
Teisisõnu öeldes on pakendiettevõtja isik, kes toob pakendi esimesena Eestis ringlusesse. See võib olla kaupa importiv ettevõte või kaupa edasimüüv ettevõte kui kaupa pakendatakse ümber. Lisaks võib pakendi jälgimise loogika olla erinev. Näiteks, kas tood turule täiesti uue pakendi ja pead arvestama pakendit nö “hambapasta tuupi ja kõike seda ümbritsevat” või tegeled siseriiklikult pakendi edasimüügi ja ümberpakendamisega, mil juhul pakend oleks ainult ümberpakendamise materjal. Sellele lisandub ka veel taaskasutatava pakendi jälgimine.
See valdkond on lai ja paljude nüanssidega ning raamatupidaja ei ole selle spetsialist. Juhul kui on kahtlus, et liigitud pakendiettevõtjaks aga ei ole kindel, soovitame pöörduda akrediteeritud taaskasutusorganisatsiooni poole. Sama ka pakendiaruande esitamise puhul:
- Eesti Taaskasutusorganisatsioon MTÜ
- Eesti Pakendiringlus OÜ
- Tootjavastutusorganisatsioon OÜ
- Eesti Pandipakend OÜ
Siin on näide ühest pakendi aruandest.
Antud teema ei tohiks olla üllatus kuabaga tegelevatele ettevõtetele kuid praktika näitab, et väga paljud ei ole pakendi arvestusele tähelepanu pööranud.
Soovitame aga enda pakendiaruandluse kohustuse üle vaadata, kuna on näha, et see on muutumas üha aktuaalsemaks ja Eestile on ka ette heidetud taaskasutuse vähesust. Pakendiettevõtjaid “motiveeritakse” läbi aktsiisi sõlmima leping taaskasutusorganisatsiooniga ja esitama aruandeid. Juhul kui seda ei ole teinud ja näiteks maksuamet tuvastab, et oled pakendiettevõte ja aruandluskohustuslane, siis pakendiakstiis võib olla kordades kallim kui see sama tariif olles pakendiringlusega liitunud – säästame raha ja hoiame loodust.
Rohkem infot aktsiisimäärade ja aksiisivabastuste kohta leiab maksuameti kodulehel.
Põhjalikumalt saab sel teemal lugeda keskonnaministeeriumi kodulehelt.