Alates 1. aprill 2022 muutub lapsepuhkuse süsteem.
Uue süsteemi järgi lapesepuhkuse päevade reeglid:
- Uue süsteemi kohaselt muutuvad lapsepuhkused vanemapõhiseks. See tähendab, et mõlemal vanemal on õigus samale arvule puhkusepäevade arvule (ei jagata isikute vahel).
- Igal vanemal on õigus 10 tööpäeva puhkust iga kuni 14 aastase lapse kohta. See tähendab, et kaob ära aastapõhine lapsepuhkuse arvestus (kuni 6 päeva vana korra järgi) ja tekib nö. ühekordne lapsepuhkus (ei pea välja võtma ühes tükis).
- Lapse 14-aastaseks saamise aastal antaks lapsepuhkust olenemata sellest, kas lapse sünnipäev on enne või pärast lapsepuhkust.
- Näiteks kui peres on neli last saab kumbki vanem 40 lapsepuhkuse päeva. Siinkohal tuleb muidugi jälgida iga lapse saamist 14. aastaseks.
- Kui üks lapsevanem on surnud või rahvastikuregistris puudub kanne lapse isa kohta, on vanemal õigus lapsepuhkusele kuni 20 tööpäeva ühe lapse kohta kuni lapse 14-aastaseks saamiseni.
- Maksimaalselt saab ühes kalendriaastas kasutada 30 lapsepuhkuse päeva. See tähendab kui peres on rohkem kui kolm last siis ei saa kõiki päevi ühes aastas ära kasutada. Sarnasel eelmisele korrale, lapsepuhkuse päevi võib välja võtta ühe kaupa või kõik korraga (kuni 30 päeva).
- Puhkust saab ka kasutada eestkostja või hoolduspere vanem
- Lapsevanema õigust lapsepuhkusele hakatakse arvestama alates vanemahüvitise lõppemisest.
- Kui puhkuse ajakavasse ei ole lapsepuhkust märgitud ja töötaja soovib kasutada rohkem kui 15 lapsepuhkuse päeva korraga, peab ta tööandjale sellest vähemalt 30 päeva ette teatama. Vähemate päevade puhul kehtib tavaline 14-päevane etteteatamise aeg.
2022 aastal tekib olukord kus ennem 1. aprilli saab ära kasutada selle aasta kohta vana süsteemi järgi lapsepuhkuse päevad (kuni 6 päeva lapsevanemate vahel jagatuna) ja peale seda lisanduvad kummalegi vanemale 10 päeva lapse kohta. Seega on soovitav praeguse(vana) süsteemi järgi 2022 aasta lapsepuhkuse päevad ära kasutada ennem aprilli. Sama põhimõte kehtib peres, kus laps saab 14-aastaseks peale 1. aprillii 2022, kuna lapsepuhkust antakse olenemata sellest, kas lapse sünnipäev on enne või pärast lapsepuhkust.
Puhkuse taotlemine ja puhkuserahad:
- Lapsepuhkuse taotlemiseks tuleb lapsevanemal minna sotsiaalkindlustusameti (SKA) iseteenindusse. Seal on ülevaade kasutamata lapsepuhkuse päevade arvust ja saab märkida perioodi, millal soovitakse lapsepuhkust kasutada. Kuigi SKA süsteem saadab info otse tööandjale, tuleb lapsepuhkusele minekust aegsasti teada anda ka tööandjale ja/või märkida see puhkuse ajakavasse.
- Uue seaduse järgi ei taotle tööandja puhkusetasu hüvitist, vaid SKA maksab selle otse lapsevanemale. See tähendab, et lapsepuhkuse rahad saab töötaja SKA käest, mitte tööandjalt.
- Puhkuse eest makstava tasu suurus ühe kalendripäeva kohta on 50% perehüvitiste seaduse alusel arvutatud ühe kalendripäeva vanemahüvitise suurusest, kuid mitte väiksem kui Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära alusel arvutatud ühe kalendripäeva vanemahüvitise suurus.
- Sotsiaalministeeriumi näite: kui inimese sotsiaalmaksuga maksustatav tulu on olnud ühes arvestusperioodis 1200 eurot, oleks tema lapsepuhkuse päevatasu 2022. aastal 30,78 eurot. Perehüvitise seaduse alusel oleks arvutus järgmine: lapsepuhkuse päevatasu oleks 1200 : 30 = 40 ja sellest 50% oleks 20 eurot, kuid seaduse järgi ei saa lapsepuhkuse hüvitise päevamäär olla alla töötasu alammäära tööpäeva määra. 2022. aasta töötasu alammäär on 654 eurot ja tööpäeva alammäär 30,78 eurot. Kuid kui inimese töötasu on olnud arvestusperioodil kokku 3000 eurot, oleks tema lapsepuhkuse hüvitise ühe päeva määr 3000 : 30 = 100, millest 50% on 50 eurot.