Töötasu hüvitis – uuendatud 07042020 (PDF)
Uuendatud, 07.04.2020
Töötasu hüvitist makstakse töötajale, kelle tööandja tegevus on erakorralistest asjaoludest tulenevalt oluliselt häiritud.
Toon välja mõned isiklikud kommmentaarid ja olulisemad tähelepanekud.
- Hüvitise avaldust saab teha e-töötukassas.
- Seda toetust saavad kasutada kõik kvalifitseerunud ettevõtted olenemat töötasu suurusest.
- Hüvitise välja maksmise ja kvalifitseerumise tõendamise variatsioone on üsna palju, seega ühtset lahendust oleks ekslik välja tuua.
- Hüvitise saamisel arvesta protsessi ajagraafikuga ja sellega, et töötasu vähendamisest tuleb ette teatada vähemalt 14 kalendripäeva.
- Käibe või tulu languse tõendamise puhul on viidatud maksuarvestusele ja finantsarvestusele kasumiarvestuses kui ka rahavoogudes. Need kolm näitajat võivad teineteisest väga oluliselt erineda. Olenevalt ettevõtte finantside struktuurist võib siin tekkida vaidluse kohti, millist aruannet valida ja kas on vaja täiendavat tõendamist.
- Kuna käibemaksu deklaratsioon esitatakse reeglina pärast töötasude välja maksmist, siis käibe langust tuleb tõenäoliselt tõendada raamatupidamise „muu“ aruandega.
- Kui on täidetud kolmas tingimus, siis ollakse kvalifitseeritud toetusele kuna sellega on täidetud ka teine tingimus – kaks tingimust kolmest on täidetud ja käibe muutusele ei pea tähelepanu pöörama. Vähendatud on nii töötasu kui ka töökoormust.
- Viited videoseminarile ja täiendavale informatsioonile:
Kvalifitseerumise tingimused, tõendamine ja väljamakse
Põhitingimused | Tõestamine, dokumendid | Selgitus |
1. Tingimus: tööandja käive või tulu on sellel kuul, mille eest hüvitist taotletakse, langenud vähemalt 30 protsenti võrreldes eelmise aasta sama kuu käibe või tuluga; | Käibe langust tõendab tööandja maksuandmete tõendiga (e-maksuameti väljavõte), kui seda ei ole hüvitise taotlemise ajaks, siis muu dokumendiga. Tulude vähenemist tõendab rahavoogude aruanne või muu raamatupidamisdokument. Maksuandmete tõendi kohta leiate rohkem infot siit: https://www.emta.ee/et/maksuandmete-toend-juriidilisele-isikule | |
2. Tingimus: tööandjal ei ole vähemalt 30 protsendile töötajatest kokkulepitud mahus tööd anda; | Töö mitteandmist või töötasu vähendamist tõendab tööandja dokumendiga, millest nähtub, et ta on töötajaid teavitanud töö mitteandmisest või töötasu vähendamisest (nt kirjalik teatis töötajatele, tööandja otsus, käskkiri vms). | Hüvitisele on õigus nii neil tööandjatel, kellel pole tööd anda ja kes on seetõttu töötajate palku vähendanud, kui ka neil tööandjatel, kellel pole tööd anda, aga kes pole töötajate palka vähendanud (säilitavad keskmist töötasu). |
3. Tingimus: tööandja on vähemalt 30 protsendil töötajatest vähendanud töötasu vähemalt 30 protsenti või alampalgani. | Tööandjal ei ole vähemalt 30 protsendile töötajatest kokkulepitud mahus tööd anda ja nende töötasu on vähendatud vähemalt 30 protsendi võrra või alampalgani.
Kui tööandja täidab tingimuse 3, siis täidab ta tegelikult ka tingimuse 2. Töötajad, keda arvesse võetakse, võivad sel juhul olla ühed ja samad. |
Lisatingimused ja täpsustused
- Töötajad peavad olema tööl töölepinguga.
- Palka peab olema vähendatud vähemalt 30% võrra võrreldes töötaja töölepingus kokkulepitud töötasuga.
- Töötasu vähendamist 30% võrra hinnatakse iga töötaja puhul eraldi, võrreldes vähendamist tema töölepingus kokkulepitud töötasuga.
- Töötukassa tasub hüvitiselt ja tööandja tasub töötasult sotsiaalmaksu, töötuskindlustusmakse ja kohustusliku kogumispensioni makse ning tulumaksu.
- Hüvitise taotlemiseks esitab tööandja töötukassale avalduse iga kalendrikuu kohta eraldi. Vastavustingimused võivad kuude lõikes olla erinevad, kuid kolmest kaks tingimust peavad olema täidetud mõlemal kuul.
- Töötajal on õigus hüvitist saada kuni kahe kuu eest kolmekuulise perioodi jooksul.
Suurus ja väljamakse
- Hüvitise suurus on 70% töötaja keskmisest kalendrikuu töötasust. Hüvitise maksimumsuurus on 1000 eurot. Tööandja peab lisaks maksma töötajale töötasu vähemalt 150 eurot (bruto).
- Ära aja segi välja makse suurust (tingimusi) ja kvalifitseerumise tingimusi. Töötasu hüvitise suuruse mõttes ei ole tähtis, kui palju töötasu vähendatakse, sest töötukassa hüvitab 70% töötaja eelnevast keskmisest töötasust, kuid mitte rohkem kui 1000 eurot.
- Töötukassalt ja tööandjalt kokku saab töötaja vähemalt alampalga ehk 584 eurot. Kui töötaja sai osalise tööajaga töötamise tõttu alampalgast väiksemat töötasu, siis säilib tema senine sissetulek.
- Tööandja saab hüvitise avalduse Töötukassale esitada e-töötukassas kohe, kui on töötajatele töötasu välja maksnud. Töötasude deklareerimist ei pea ootama.
- Töötukassa käsitleb taotlusi võimalikult kiiresti, makstes üldjuhul hüvitise välja 5 tööpäeva jooksul avalduse esitamisest. Märtsikuu eest aprilli alguses taotletud hüvitised maksab töötukassa töötajatele välja aprilli esimeses pooles.
Täiendav Q&A
Kas hüvitist saavad ka töötajad, kelle töökoormust ja töötasu küll vähendatakse töölepingu seaduse § 37 järgi, kuid mitte alla 1000 euro?
Hüvitise saamine ei sõltu töötasu suurusest. Oluline on, et töötaja töötasu oleks vähemalt 30% vähendatud võrreldes töölepingus kokkulepituga. Töötukassa maksab 70% töötaja eelmise 12 kuu keskmisest töötasust, kuid mitte üle 1000 euro (bruto). Seega, kui inimese keskmine töötasu oli 3000 eurot, ei saa tema töötasu hüvitis olla üle 1000 euro. Tööandja peab maksma talle töötasu vähemalt 150 eurot (bruto), kuid võib võimalusel maksta ka rohkem. Kui tööandja maksab töötajale näiteks 1000 eurot, on töötaja töötasu kokku 2000 eurot (bruto) – 1000 eurot tööandjalt ja 1000 eurot töötukassalt.
Kas ja kuidas saab tööandja taotleda hüvitist, kui töötajate palk on vaid natuke kõrgem kui töötasu alammäär ning seda pole võimalik 30% võrra vähendada?
Tööandjal on õigus taotleda hüvitist ka siis, kui ta vähendab töötasu alammäärani. Näiteks, kui 30% töötajate palk on 700 eurot ning tööandja vähendab töölepingu seaduse § 37 kohaselt nende töötasu alampalgani (584 euroni ehk ligi 20% võrra), siis vastab ta tingimustele 2 ja 3. Sellisel juhul peab tööandja neile töötajatele maksma 150 eurot (bruto) palka ning töötukassa maksab hüvitist 490 eurot.
Kui inimene töötab alampalgaga, siis kuidas arvutatakse tema töötasu hüvitis?
Tööandja maksab töötajale töötasu 150 eurot (bruto). Töötukassa maksab hüvitist 70% eelnevast keskmisest töötasust. Kui 70% eelnevast keskmisest töötasust on väiksem kui 434 eurot, siis maksab töötukassa talle hüvitisena 434 eurot, mis koos tööandja makstud töötasuga tagab töötajale alampalga 584 eurot.
Kui töötaja töötasu on osaajaga töötamise tõttu väiksem kui alampalk, siis kuidas arvutatakse tema töötasu hüvitis?
Tööandja maksab töötajale töötasu 150 eurot (bruto). Töötukassa maksab hüvitisena ülejäänud summa kuni töötaja keskmise töötasuni.
Kas töötasu hüvitatakse ka töötajatele, kes on palgata puhkusel?
Ei. Hüvitist saab taotleda olukorras, kui tööandja tugineb töölepingu seaduse §-le 35 ja tal ei ole töötajale tööd anda, aga töötasu ei vähenda, või kui tööandja tugineb töölepingu seaduse §-le 37 ja vähendab töötasu, sest tal pole töötajale tööd anda kokkulepitud ulatuses.
Kas hüvitist makstakse töötajale kogu kalendrikuu või ainult nende päevade eest, kui tema töökoormus või palk on olnud vähendatud?
Hüvitist makstakse kogu kalendrikuu eest. Isegi, kui töötaja koormust on vähendatud pooleks kuuks, on tööandjal võimalik taotleda talle hüvitist terve kalendrikuu eest.
Ettevõtted kes on nooremad kui 1 aasta
Alla ühe aasta vanused ettevõtted ei saa täita käibe või tulu languse kriteeriumit, kuid nad võivad vastata töö mitte andmise ja töötasu vähendamise kriteeriumitele (tingimused 2 ja 3).
Kui palju tuleb töötajale ette teatada tema töökoormuse vähendamisest?
Kokkulepitud töökoormust võivad töösuhte osapooled igal ajal kokkuleppega muuta. See tähendab, et töölepingut muudetakse ja hakatakse töötama näiteks osaajaga.
Töölepingu seaduse § 35 käsitleb töö mitteandmist, mille kohta ei ole seaduses sätestatud etteteatamisaega. Mõistlik on töötajaid töö mitteandmisest teavitada esimesel võimalusel.
Valitsuse seletuskirjast võetud näidisarvutuste tabelid