1. jaanuar 2025 rakenduvad uued piirmäärad maksuvabadele kuludele ettevõtte. Muidu on need maksustatud tulumaksuga või erisoodustusmaksuga.
Selle tõttu tuleks üle vaadata enda sõidupäevikud, lähetuskulude aruanded, nende valemid ja muud ettevõttes kululiigid, mida siin mainitakse.
Välislähetuse päevaraha:
- 75 eurot välislähetuse esimese 15 päeva kohta, kuid kõige rohkem 15 päeva kohta kalendrikuus, ning
- 40 eurot iga järgneva välislähetuse päeva kohta.
- Maksuvaba piirmäära ületav osa maksustatakse kui palgatulu tulumaksu, sotsiaalmaksu ja -maksetega.
Päevarahade kohta on põhjalikum artikkel siin.
Isikliku sõiduauto hüvitis
- töösõitude arvestuse alusel maksuvaba piirmäär on 0,50 eurot iga töösõidu kilomeetri kohta, kuid
- mitte rohkem kui 550 eurot kuus iga hüvitist maksva tööandja kohta.
- Maksuvaba piirmäära ületav hüvitis maksustatakse kui erisoodustus tulu- ja sotsiaalmaksuga.
- Pea sõidupäevikut ja kui hüvitist maksab mitu erinevat tööandjat siis ühte sõitu saab hüvitada üks tööandja.
Kulud töötaja majutamiseks
Erisoodustuseks ei loeta tööandja ettevõtlusega seotud kulutusi töölepingu alusel töötava töötaja majutamiseks, kui on täidetud mõlemad tingimused:
- töötaja elukoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel töökohast ja töötaja omandis ei ole töökohale lähemal asuvat eluasemena kasutatavat kinnisvara ning need tingimused on täidetud kogu majutamise perioodil;
- kulutused majutatava töötaja kohta on kuni 500 eurot kalendrikuus majutamise korral Tallinnas või Tartus ja kuni 250 eurot mujal.
Reklaamkingitused ja kingitused
- Tulumaksuga ei maksustata reklaami eesmärgil üle antud kaupa ega osutatud teenust, mille väärtus ilma käibemaksuta on kuni 21 eurot.
- Tulumaksusoodustusega nimekirja kantud ühingu maksuvabad kingitused:
- noorte püsilaagris või noorte projektlaagris osalejale kingitud meened kuni 85 euro ulatuses laagris osaleja kohta
- spordivõistlusel osalejale võistlusel kingitud meened kuni 85 euro ulatuses võistlusel osaleja kohta.
- Maksuvaba piirmäära ületav kulu maksustatakse tulumaksuga.
Vastuvõtukulud
- Juriidiliste isikute vastuvõtukulude maksuvaba piirmäär on 50 eurot kalendrikuus, millele lisandub 2% samal kalendrikuul tehtud isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast.
- Maksuvaba piirmäära ületav kulu maksustatakse tulumaksuga.
Töötervishoiukulud
TuMS § 32 lg 2 uus sõnastus on kulu on ettevõtlusega seotud, kui see on tehtud maksustamisele kuuluva ettevõtlustulu saamise eesmärgil või kui see on vajalik või kohane sellise ettevõtluse säilitamiseks või arendamiseks ning kulu seos ettevõtlusega on selgelt põhjendatud. Ettevõtlusega on seotud ka kõik mõistlikud ja vajalikud kulud, mida tööandja teeb tervisele ohutu töökeskkonna loomiseks ja tagamiseks ning töötervishoiu ja tööohutuse nõuete täitmiseks, sealhulgas töötervishoiu ja tööohutuse seadusest (TTOS) tulenevate kohustuste täitmiseks.
Muutub senine praktika, kus TTOSiga olid nõutud riskianalüüs, töötervishoiuarsti ettekirjutus vm dokument.
Uues sõnastuses sätte „sealhulgas“ rõhutab, et maksuvaba võib olla ka kulu, mille tegemist TTOS otseselt ette ei näe, kuid mis on konteksti arvestades mõistlik ja vajalik.
Töötaja tervise edendamiseks tehtavad kulud
Erisoodustusena ei maksustata järgmisi töötaja tervise edendamiseks tehtavaid kulutusi 400 euro ulatuses töötaja kohta aastas, kui tööandja on neid võimaldanud kõikidele töötajatele:
- sportimis- või liikumispaiga regulaarse kasutamisega või massaažiga otseselt seotud kulutusi;
- kulutusi teenustele, mida osutab tervishoiuteenuse osutamise tegevusloaga isik hambaravi, taastusravi, psühholoogilise ravi, füsioteraapia või logopeedilise ravi raames, ja toitumisnõustamise teenusele, mida osutab kutsega toitumisnõustaja.
Aastane piirmäär 400 eurot annab paindlikkuse, näiteks saab osta spordiklubi paketi terveks aastaks või tasuda ravikindlustusmakse korraga aasta eest, mis võib olla soodsam kui kvartalipõhine maksmine.
Kulutuste loetelusse lisatakse massaažiga otseselt seotud kulutused. Massaaži all antud seaduse tähenduses käsitletakse ka seadmega või seadme abil tehtavaid massaaže, näiteks rullmassaaž või LPG massaaž. Massaaži osutaja ei pea olema kantud tervishoiukorralduse infosüsteemi, samuti massaaži osutaja osas puudub kutsetunnistuse nõue.