Teatavasti lubab Tööturuteenuste ja -toetuste seadus teha töötuna arvel oleval inimesel lühikesi tööampse ilma, et tema töötuna arvel olek lõppeks. Seda soovitakse üldjuhul siis kui tehakse lühikene töötamine kuid tahetakse, et jäktuks töötutoetus ja/või töötuskindlustushüvitus töötukassa poolt.
Kui plaanid pakkuda tööd töötuna arvel olevale inimesele ning te ei soovi, et tööuna arvel olek lõppeks, peab arvestama konkreetsete tingimustega.
Kindlasti pöörake tähelepanu lepingu vormile, tähtajale ning tasule.
Leping vormistatakse üldiselt vastavalt tööandja vajadusele ning töö tegijaga kokkulepitule kuid jälgima peaks järgnevaid töötu ajutise töötamise tingimusi:
- Leping on kestusega kuni 8 päeva – töötamise registris määrake ka lõpu tähtaeg;
- Lubatud töötamise päevade arv kuus on 8. Ühe kuu kohta võib sõlmida näiteks ühe 8-päevase lepingu või hoopis kaheksa ühepäevast lepingut. Töötamine päevades võib mõnel juhul tähendada kaheksa tundi tööd päevas ja teisel juhul näiteks kolm tundi tööd päevas.
- Töötamise liik võib olla tööleping, võlaõiguslik leping (töövõtu-, käsundus- või muu võlaõiguslik leping), avalik teenistus.
- Töötamine kattub arvelolekuga;
- Brutotasu, kas ühekordne või kokku ei tohi olla rohkem, kui 233,60 eurot (ehk 40% käesoleva aasta töötasu alammäärast);
- Tööampse võib töötuna arveloleku ajal teha 24 kuu jooksul kokku kuni 12 kuud.
Tööampsu puhul makstakse tavalised tööjõumaksud ning toimub miinimum sotsiaalmaksu arvestamise kohustus. Miinimum sotsiaalmaks on antud juhul lisa kulu ettevõttele siis kui ühe päeva bruto tasu töötajale on väiksem kui 18 eurot.
Rohkem infot saab lugeda Töötukassa kodulehelt.