Antud teema on oluline firmade jaoks, kes müüvad kaupa või teenust Euroopa Liidus eraisikutele või mitte-käibemaksukohustuslastele.
Kaugmüük – lihtsalt öeldes tähendab see, kui müüd kaupa või teenust teise EL riigi eraisikule või etteõttele, millel ei ole käibemaksu numbrit (sina oled Eestis, aga saadad kauba/teenuse välja).
Praegu peab sellistel juhtudel lisama Eesti KM määra (20%). Kui selliste müükide piir ületab teatud summa kalendriaasta jooksul (nt. Soome 35 000 eurt), pead lisama müügile sihtriigi KM määra ning võtma end seal siigis käibemaksu kohuslaseks ning deklareemima oma müügi sinna.
Esimene juuli 2021 hakkab üle Euroopa kehtima ühtne piirmäär 10 000 eurot. See tähenda, et kui kaugmüük kõikide EL riikide kohta kokku ületab kalendriaastas 10 000 euro piiri tuleb igasse kauba/teenuse saatmise sihtriiki deklareerida kohalik(sihtriigi) käibemaks.
Õnneks lihtlustatakse ka sellistel juhtudel käibemaksu deklareerimist. Nimelt, kui sul ei ole teises riigis käibemaksu registreeringut, saad deklareerida müügi sinna riiki läbi Eesti maksuameti. Sellisel juhul pead ikka erinevate riikide käibemaksu arvestust kuid deklareerid ning maksad need kõik Eesti maksuametile. Eesti omakorda maksab summad edasi sihtriikidele. Selle jaoks tuleb ettevõte registreerida Eesti Maksu ja -Tolliametis OSS (One Stop Shop) erikorra kasutajaks. Ei ole kohistuslik, kuid vastasel juhul pead registreerima end sihtriigi käibemaksukohustuslaseks ja maksud sinna deklareerima/maksma.
Planeeri ja jälgi enda müüki eraisikutele EL siseselt kuna see võib mõjutada sinu kasumlikkust, maksukorraldus, IT-seadistusi jne:
- Kodulehe kaudu müügi kavandamist – tellija asukoha tuvastamine ja kas kaup saadetakse Eestist välja.
- Jälgida enda müügi mahtusid täpsemalt arvestades sihtriike ja kellele kaupa müüakse (KM-kohustuslasele või mitte)
- Kas selline tegevus võib mõjutada kauba/teenuse hinnastamist (kui sihtriigi KM erineb sinu asukoha riigist), kuna lõpptarbija vaatab hinda reeglina koos KM-maksuga
- Erinevate KM-määrade lisamise võimalus arvetele.
- Kuidas on seadistatud raamatupidamise programmis ja müügi programmis KM-määrad ning nende omavaheline ühendus (kui kasutatakse API-liideseid).
- Eesti Tolli- ja Maksuametile tuleb esitada taotlus OSS erikorra taotlemiseks
Maksuameti kodulehel on teemat põhjalikumalt kirjeldatud.