Üldine käibemaksu reegel on, et käive tekib siis kui kaup on üle antud/teenus osutatud või raha(ettemaks) on makstud. Selle käibe pealt tuleb maksta käibemaks isegi siis kui oled kauba/teenuse on osutatud (arve esitanud), kuid ei ole selle eest raha saanud. Lisaks ei luba ka seadus sellisel juhul teha kreeditarvet kuna kaup/teenus on osutatud (eeldades, et kaupa ei ole tagastatud).
Mis saab siis käibemaksust kui kliendi käest ei saagi raha kätte?
Totter on see, et seni on olukord, kus riik nõuabki müüjalt käibemaksu sisse ja maha kantud nõude puhul ei saa ka riigile makstud käibemaksu tagasi. Müüja on ilma müügitulust(rahast) ja lisaks maksnud sellelt ka maksud. Sellist ettevõtjate vastatast seadust on pikalt Eesti riigile ette heidetud.
Alates 1. jaanuar 2022 rakenduvad käibemaksuseaduse muudatused, mis lubavad ettevõtjatel vähendada oma käibemaksukohustust seoses lootusetute võlgnevustega kui vastatakse kindlatele tingimustele.
Selleks et tagasi saada maha kantud arvetelt käibemaks, peavad olema järgmised tingimused:
- võõrandatud kauba või osutatud teenuse eest on väljastatud korrektne arve (vastavalt KMS §-le 37)
- käibemaksusumma on tehingult arvutatud ja kajastatud käibedeklaratsioonil siis kui tehing toimus;
- nõuet ei ole võõrandatud;
- arve tasumise tähtpäevast on möödunud vähemalt 12 kuud, kuid mitte rohkem kui kolm aastat, välja arvatud punktis 6 nimetatud juhul;
- nõue on raamatupidamises maha kantud, kuna nõuet ei ole olnud võimalik koguda, vaatamata maksukohustuslase püüdlustele teha kõik endast olenev nõude kogumiseks, või selle tagasinõudmiseks tehtavad kulutused ületavad hinnanguliselt laekumisest saada olevat tulu;
- suuremat kui 30 000-eurost käibemaksu sisaldava nõude korral on nõue tõendatud jõustunud kohtulahendiga;
- kauba soetaja või teenuse saaja ei ole seotud isik (tulumaksuseaduse tähenduses);
- maksukohustuslane on kauba soetajat või teenuse saajat teavitanud kirjalikult nõude raamatupidamises mahakandmisest selle mahakandmise kuul, märkides ära mahakantud nõudega seotud käibemaksusumma.
Tuleks veel arvestada, et:
- käibemaksu summa vähenemine toimub selles perioodis, kui nõue raamatupidamises maha kantakse;
- käibemaksu saab tagasi küsida (vähendada) proportsionaalselt laekumata summa ulatuses;
- kui hiljem ikkagi raha laekub siis tuleb ka uuesti käibemaks tasuda;
- kui müüja vähendab, siis ostja peab suurendama oma käibemaksu kohustus (samas summas ja teavituse saamise perioodil).
NB! Seda käibemaksu reeglit saab kasutama hakata nende nõuete puhul, mis on lootusetuks kuulutatud ja maha kantud alates 1. jaanur 2022. Varasemalt maha kantud nõuetelt käibemaksu vähendada ei saa.
Pööran tähelepanu ka sellele, et on vahe ebatõenäoliseks määratud ja lootusetute (maha kantud) nõuete vahel.
Kui kui arve või nõue on raamatupidamises maha kantud siis selle nõudmise õigus on jätkuvalt alles (tavaliselt 3 aastat kui ei ole kohtulahendit). Nõuet ei kajastata lihtsalt enam finantsaruannetes.