2025. aastal toimuvad olulised käibemaksumuudatused. Lõplik seaduste vastuvõtmine on veninud ja enamus muudatusi on veel eelnõude tasemel. Kirjutame juba nendest muudatustest, kuna on suur tõenäosus, et need siiski vastu võetakse, loobutakse heast tavast jätta 6-kuuline periood seaduse vastuvõtmise ja rakendumise vahele ning mitmed muudatused jõustuvad juba 1. jaanuaril
Käibemaksumäära muutused alates 01.01.2025 (vastuvõetud seadus)
- Majutusteenused ja majutus koos hommikusöögiga: uus käibemaksumäär on 13% (varasemalt 9%).
- Ajakirjandusväljaanded (paberil ja elektroonilised): uus käibemaksumäär on 9% (varasemalt 5%).
Käibemaksu tavamäär on 24% alates 01.07.2025 (seaduseelnõu)
Sel puhul ei ole ette nähtud üleminekuperioodi, erinevalt 2024. aastast, mil erandkorras võis kasutada vana maksumäära kuni 2025. aasta lõpuni. Vana erandkorra uueks lõpptähtajaks on 30.06.2025.
Käibemaksu määramisel võetakse aluseks käibe tekke aeg, vastavalt käibemaksuseadusele.
Väikeettevõtja erikord EL-siseste tehingute puhul (seaduseelnõu)
Väikeettevõtja erikord võimaldab väikeettevõtetel müüa kaupu teistesse EL-i riikidesse käibemaksuvabalt, ilma et peaks igas riigis end maksukohustuslasena registreerima. See on kasulik väiksematele ettevõtetele, kes teevad EL-i sisest müüki.
Erikorda saab kasutada, kui ettevõte vastab järgmistele tingimustele:
- Kogukäive EL-is (sh Eestis) jääb alla 100 000 euro kalendriaastas.
- Käive müügi sihtriigis jääb alla selle riigi käibemaksukohustuse piirmäära.
Mida teha ja teada:
- Väikeettevõtja erikorra rakendamiseks tuleb esitada Eesti Maksu- ja Tolliametile avaldus. Kinnituse korral märgitakse ettevõtte registrinumbrile “EX” märgis.
- Kui mõnes riigis ületab käive KM-kohustuslase piirmäära, kuid kogu EL-i käive jääb alla 100 000 euro, saab paralleelselt kasutada Väikeettevõtja ja OSS erikorda.
- Eestis võib samal ajal olla KM-kohustuslane ja kasutada Väikeettevõtja erikorda (kui kogu EL-i käive jääb alla 100 000 euro).
- Erikorra kasutamisel ei ole ettevõttel õigust sisendkäibemaksu tagastusele kaupadelt ja teenustelt, mida kasutatakse maksuvaba kauba müügiks teistes liikmesriikides, st käibemaksu ei saa tagasi küsida nendelt kaupadelt, mida müüakse edasi maksuvabalt.
Käibemaksukohustuslase registreerimise piirmäära arvutamine (seaduseelnõu)
Uuest aastast arvutatakse Eestis käibemaksukohustuslaseks registreerimise piirmäär (40 000 eurot) ainult Eestis tekkinud käibest. Väljaspool Eestit tehtud tehingud seda piirmäära ei mõjuta.
Käibemaksukohustuslaseks olemise lõpetamine (seaduseelnõu)
Kui isiku käive on ületanud jooksval ja eelneval kalendriaastal 40 000 euro piiri, ei kustutata isikut maksukohustuslasena registrist ja tal tuleb kuni tingimuste täitmiseni jätkata maksukohustuslasena tegutsemist.
Kinnisvara käibemaks (seaduseelnõu)
Uue definitsiooni järgi loetakse uusehitisteks kuni aasta vanused ehitised või oluliselt renoveeritud (üle 10% esmamaksumusest) hooned, mida müüakse aasta jooksul pärast kasutusele võtmist. Uusehitiste müük tuleb maksustada, mis mõjutab kinnisvaraga tegelevaid ettevõtteid.