Lisaks töötasule on olemas veel mõned väljamakse liigid, millega võib saada enda töötajat motiveerida. Teeme väikese ülevaate maksuvabadest väljamaksetest tulumaksu ja erisoodustuise aspektist. Seda nii töötajate kui ka teiste isikute suhtes. Käibamaksuga maksustamine on täiesti eraldi valdkond, mida siin ei käsitle.
Üldreegel on, et ettevõtte poolt igasugune hüve tegemine oma töötajale või maksete tegemine eraisikule on maksustatav tööjõu või erisoodustuse maksuga. On aga erisusi, millal neid makse ei pea tasuma.
Laias vaates võib sellised kulud jagada kaheks: a) hüvitised, mida ettevõte kompenseerib enda töötajale, kuna ta kandnud/maksnud kulusid, mis kuuluvad ettevõttele; b) seadusega lubatud maksuvabad hüved.
Kahjuks Eesti seadus täielikult maksuvabasid hüvesid palju ei võimalda.
- Tšekkide ja arvete hüvitamine – igasugune reaalselt ettevõttega seotud kulu, mis on ostetud ettevõtte jaoks kuid töötaja/juhataja on selle ise maksnud. Tundub enesest mõistetav, et firma peaks need kulud kandma, kuid on palju olukordi, millal seda põhimõtet ei ole järgitud. Samas, vahel teeb töötaja kulutuse, mida juhataja ei aksepteeri või on raske selgitada, et see oli ettevõtte jaoks vajalik ost.
- Töötervishoiu kulud – selle kasutamiseks on vajalik riskianalüüs ja tööandja on teinud tegevuskava, mis ütleb, millised kulud kuuluvad hüvitamisele.
- Sedausega ette nähtud kulud on tervisekontroll, nägemiskontroll ja prillikompensatsioon (siia võib seada piirmäärad ja kompensatsiooni protsendi)
- Vabatahtlikud ja maksuvabad kulud on töötervishoiu arsti poolt soovitatud ja ette kirjutatud protseduurid: näiteks ravimassaaž, gripivaktsiin jms.
- Rohem infot Maksuameti kodulehel: töötervishoid.
- Sporditoetus – maksuvaba piirmäär on 100 eurot kvartalis töötaja/tööandja kohta. Praeguse seaduse järgi kehtib see võimalus 2022 aastani kuid juba arutatakse ka pikendamist ja piirmäära tõstmist.
- Sporditoetust võib ettevõte maksta lepinguga töötajale, juhatuse liikmele, ametnikule
- Kuludeks võivad olla:
- avaliku rahvaspordiürituse osavõtutasu
- sportimis- või liikumispaiga regulaarse kasutamisega otseselt seotud kulutused
- tööandja olemasolevate spordirajatiste ülalpidamiseks tehtavad kulutused
- taastusravi teenused (teenuse osutaja peab olema kutsetinnistusega ja tervishoiutöötajate registris)
- ravikindlustuslepingu kindlustusmakse
- makstud toetus tuleb deklareerida järgmise aasta INF 14 deklaratsioonis.
- Rohem infot artiklis: Sporditoetus ehk maksusoodustus tervise- ja spordikuludele.
- Autokompensatsioon – maksuvaba piirmäär on 335 eurot kuus auto/töötaja/tööandja kohta. Arvestust peetakse kilomeerti alusel, sealjuures ühe kilomeetri maksimaalne hüvitatav summna on 0,3 eurot.
Autokompensatsioon on oma olemuselt töötajale/juhatuse liikmele kompensatsioon selle eest, et kasutab enda isiklikku sõiduautot ettevõtte kasuks.
- Autokompensatsiooni maksmiseks on ajalik:
- Juhatuse otsus
- Sõidupäevik kus on kirjas töösõidud
- Auto passi koopia või volitus auto kasutamise kohta.
- Kompenseeritava auto muid kulusid ei saa maksuvabalt katta (kütus, remont, hooldus).
- Rohkem infot Maksuameti kodulehel: Isikliku sõiduauto kasutamise eest hüvitise maksmine.
- Lähetuse kulud – lähetuse kuludeks loetakse kõiki vajalikke kulusid mis on seotud töökohast eemal viibimisega ja seotud ettevõtte tegevustega (partneriga läbirääkimine, koolitused, messid jms.). Toitlustus (va. hotelli hommikusöök) läheb jätkuvalt erisoodustuse alla.
- Kriteeriumid on:
- Eesti sisestel lähetustel ei ole maksuvaba päevaraha ette nähtud.
- Välislähetuse päevaraha maksimaalne piirmäär esimesed 15 päeva on 50 eurot /päev (max. 15 päva kuus) ja edasi 32 eurot/päev.
- Välislähetuse päevaraha miinimum määr on 22 eurot. Pävearaha võib maksta kuni 70% alla piirmäära kui töötajale on võimaldatud toitlustamine.
- Välislähetusel on päevaraha maksmine kohustuslik.
- Üle piirmäära tasutud päevaraha maksustatakse palga maksudega.
- Lähetuskoht asub vähemalt 50 km töökoha asula piirist. Välislähetus koht asub vähemalt 50 km Eesti piirist.
- Lähetusse alustatakse sõitu hiljemalt 21:00 ja saabutakse kõige varem 03:00 – 3h reegel.
- On olemas lähetuse otsus/aruanne.
- Oluline on jälgida et kõik kulud ja tegevused oleksid dokumentaalselt tõendatud ja hüvitatakse ainult töö perioodi päevi (sh nädalavahetused). Kui reisi pikendatakse vabaaja veetmise eesmärgil, siis need kulud peab kandma töötaja ja maksuvaba päevaraha maksta ei saa.
- Rohkem infot Maksuameti kodulehel: lähetused.
- Kriteeriumid on:
- Muud kulude hüvitamised:
- Kodukontoriga seotud üür või kommunaalteenused – tuleb arvestada proportsiooni kui palju kodu pinnast kasutad kontoriks. Erinevaid proportsioone võib pidada eraldi kululiikide lõikes. Hüvitis toimub reaalsete kuludokmentide alusel.
- Kui töötaja rendib ettevõttele kontorit, siis sellelt summalt tuleb kinni pidada ja maksta tulumaks (eraisiku renditulu)
- Töösõidud taksoga või muu transpordivahendiga. Üldreeglina sõite töö ja kodu vahel ei loeta töösõitudeks.
- Kodu ja töökoha vaheline sõit kui vahemaa on vähemalt 50 km.
- Parkimised
- Kütue kulud lähetusel –näiteks kui kasutatakse isiklikku sõiduautot ja seda kasutatakse lähetusel, siis need kütuse kulud hüvitatakse kuludokumendi alusel.
- Kodukontoriga seotud üür või kommunaalteenused – tuleb arvestada proportsiooni kui palju kodu pinnast kasutad kontoriks. Erinevaid proportsioone võib pidada eraldi kululiikide lõikes. Hüvitis toimub reaalsete kuludokmentide alusel.
- Edasi makstavad dividendid – kui omanikele makstakse dividendi tulu, mis on saadud vähemalt 10% osalusega ettevõttest. Erand on juhul kui on saadud malama maksumääraga dividende.
- Osakapitalist tehtud tagasimaksed– kui omanikud on ettevõttesse teinud osakapitali sissemakseid ja hiljem soovivad need välja võtta. Sellised sisse- ja väljamaksed võivad olla nii rahas kui ka varas, olenevalt ettevõtte põhikirjast.