Sporditoetuse all mõistetakse ettevõtte võimalust töötaja eest kanda maksuvabalt teatud tervise edendamisega ja spordiga seotud kulud. Tegemist ei ole kohustusega vaid võimalusega.
Kui palju ja kuidas:
- Ühe töötaja kohta kvartalis kokku 100 eurot (koos käibemaksuga). Seda summat ei saa üle kanda ühelt tööajalt teistele ega järgmisse kvartalitesse või summeerida aasta peale kokku;
- Sporditoetuse võimalus antakse kõigile töötajatele või mitte ühelegi;
- Kulu makstakse dokumendi põhiselt. Ettevõte maksab otse spordiasutusele või hüviutab kulu töötajale;
- Vajalik on pidada isikupõhist arvestust (võimalik valida kas kassapõhine või tekkepõhine arvestus);
- Tööandja võib kehtestada töötajatele kulude hüvitamisel erinevaid piirmäärasid, kui kulude hüvitamise võimalus tagatakse kõigile töötajatele.
Kellele:
- töölepingu alusel töötav isik,
- ametnik,
- juhtimis- või kontrollorgani liige,
- füüsilisest isikust ettevõtja, kes müüb tööandjale kaupu pikema aja jooksul kui kuus kuud,
- töövõtu-, käsundus- või muu võlaõigusliku lepingu alusel töötav või teenust osutav füüsiline isik;
- Maksusoodustus ei ole mõeldud töötajatele, kes töötavad lühiajaliste (nt ühepäevased) käsunduslepingute alusel. Maksuseadus küll lubab neile maksuvabalt tervise edendamise kulutusi teha, kuid neile soodustuse mittepakkumist ei loeta tingimuse rikkumiseks, mis eeldab soodustuse pakkumist kõigile töötajatele.
Millised kulud:
- avaliku rahvaspordiürituse osavõtutasu;
- sportimis- või liikumispaiga regulaarse kasutamisega otseselt seotud kulutused;
- tööandja olemasolevate spordirajatiste ülalpidamiseks tehtavad kulutused;
- kulutused tervishoiutöötajate riiklikusse registrisse kantud või vastavat kutsetunnistust omava taastusarsti, füsioterapeudi, tegevusterapeudi, kliinilise logopeedi või kliinilise psühholoogi teenustele;
- ravikindlustuslepingu kindlustusmakse;
- maksusoodustus laieneb ka väljaspool Eestit tehtud spordi- ja tervisekuludele;
- maksusoodustus ei hõlma harrastamiseks vajalikke vahendeid (riided, jalanõud jne) ega lisateenuseid (nt toitlustus, transport, parkimine, riidehoid, üritusele järgnev pidulik vastuvõtt vms);
Makstud toetus tuleb deklareerida järgmise aasta INF 14 III osa deklaratsioonis. Tuleb deklareerida summa ning töötajate arv, kellele on kalendriaasta jooksul kaetud või hüvitatud kulusid.
Avaliku rahvaspordiürituse osavõtutasu
- Osavõtutasud, mis on seotud avalike rahvaspordiüritustega, kuhu on võimalik minna kõikidel soovijatel (võttes arvesse korraldaja poolt seatud mõistetavad piirangud, nt osalejate arv, osalustasu maksmise kohustus jmt) olenemata töötaja tööandjast. Avalike rahvaspordiürituste all peetakse silmas erinevaid avalikke ürituste sarju ja üksiküritusi.
- Avalikud rahvaspordiüritused ei ole näiteks ettevõttesisesed spordipäevad või nendega sarnased kitsamale sihtrühmale suunatud üritused, mille eelduseks on tavaliselt üritust korraldava tööandja juures töötamine või muu võlaõiguslik suhe.
- Avalikuks rahvaspordiürituseks on ka üritused, mis on suunitletud ettevõtete töötajate vahelistele sportimise tegevustele (liikumisel, võistlustel). Näiteks ITK valdkonnas tegutsevatele tööandjate töötajatele korraldatav spordivõistlus, erinevate ettevõtete vahelised turniirid (nt võrk- või korvpalliturniir).
Sportimis- või liikumispaiga regulaarse kasutamisega otseselt seotud kulutused
- Sportimis- ja liikumispaiga all mõistetakse avalikke ning ettevõttesiseseid spordiklubisid, mille kasutamisega seotud kulud töötaja eest kantakse või töötajale kuludokumendi alusel hüvitatakse.
- Sportimis- ja liikumispaikadeks on näiteks staadionid, spordialade spetsiifilised väljakud ja saalid, võimlad, tehislikud väljakud, saalid, terviserajad, jalgrattateed, rohealad, pargid, tänavad, väljakud.
- Sportimis- või liikumispaigaga seotud kuludeks ei loeta meditatsiooni ja mindfulness’i, ilusalongide teenuseid/hooldusi (näiteks EMS (elektromüostimulatsioon), LPG, rullmassaaž), agility‘t .
- Veekeskuse, spaa, saunamaailma teenuste soetamine selliselt, kus ei tehta regulaarset sporti/treeningut, ei kuulu maksusoodustuse alla.
Tööandja olemasolevate spordirajatiste ülalpidamiseks tehtavad kulutused
- Maksusoodustus laieneb tööandja olemasolevate spordirajatiste ülalpidamiseks tehtavatele kulutustele (v.a investeeringud). Maksuvabastuse piirmäära ulatuses saab tööandja olemasolevaid rajatisi ülal pidada. Piirmäära suuruseks on samuti 100 eurot kvartalis töötaja kohta ning kasutada saab nende töötajate piirmäära, kes tööandja spordirajatisi kasutavad.
- Spordirajatiste ülalpidamiseks tehtavate kuludena käsitatakse näiteks ruumide ülalpidamisega otseselt seotud kulusid, milleks võivad olla nii tervise edendamiseks kasutatava ruumi ja seadmete remont, koristamine kui ka jooksvad kulud, nagu elekter ja vesi.
- Erisoodustuse hinnaks ei ole võrreldava jõusaali kasutamise turuhind, vaid selle ülalpidamisele tegelikult kuluvad summad.
- Kui tööandja rajab kontorisse spordisaali ja ostab saali uusi vahendeid või seadmeid, käsitatakse tehtud kulu ettevõtlusega seotud väljamaksena, mida ei maksustata.
Taastusarsti, füsioterapeudi, tegevusterapeudi, kliinilise logopeedi või kliinilise psühholoogi teenuste kulutused
- Maksusoodustuse saamise eelduseks on see, et teenuse osutaja on tervishoiutöötajate riiklikusse registrisse kantud või vastavat kutsetunnistust omav taastusarst, füsioterapeut, tegevusterapeut, kliiniline logopeed või kliiniline psühholoog, kes osutab oma erialaseid teenuseid.
- Kui teenuse osutaja omab muud kutsetunnistust (nt massaažiterapeut, lümfiterapeut, massöör, kiropraktik jne), siis maksusoodustus ei kohaldu.
- Tervishoiutöötajad on registreeritud tervishoiutöötajate riiklikus registris.
- Väljastatud kutsetunnistused on registreeritud kutseregistris.
- Füsioterapeudi puhul tõendab kvalifikatsiooni füsioterapeudi kutsetunnistus ja/või füsioterapeudi diplomi. Füsioterapeutide nimekiri.
- Tegevusterapeudi puhul tõendab kvalifikatsiooni rakenduskõrghariduse diplom või diplom koos kutsetunnistusega.
Ravikindlustuslepingu kindlustusmakse
- Kokkuleppel töötajatega on tööandjal võimalik sõlmida ise ravikindlustuslepinguid kindlustusseltsidega võimalike tekkivate ravikulude katmiseks või siis kompenseerida töötajatele kuludokumentide alusel tehtavad maksed maksuvabalt maksusoodustuse piirmäära ulatuses.
- Vabatahtlik ravikindlustus on vajalik eelkõige nendele, kes mingil põhjusel ei ole kaetud haigekassa ravikindlustusega või ei saa/soovi seda eraldi haigekassast osta.
- Eraravikindlustus on mõeldud enamasti neile, kes ei pea haigekassa teenuseid piisavaks, soovivad kasutada eraraviasutusi, vajadusel saavad minna välismaale ravile vms.