Keskendume siin platvormide vahendatavale eraisiku müügile (teenus ja asjad)
Veebiplatvormid peavad maksuametile esitama infot platvormil tegutsevate isikute 2023 aasta tulude kohta 31. jaanuariks 2024. See tähendab, et andmeid peab jälgima juba 2023 aastal, nii et saaks need õigesti esitada. Isikute all mõeldakse nii eraisikuid kui ka ettevõtteid.
Tegemist on üle Euroopa direktiiviga (DAC7), mis tähendab, et see aruandluskohustus kehtib kõigile EU riikidele ning admeid tuleb koguda ja esitada kõigi EU isikute kohta. Nt, Eesti platvorm esitab andmed Maksu- ja Tolliametile (kõigi EU isikute kohta), kes omakorda esitab selle info vastavalt igale EU riigile.
Platvormi vahendusel teenitud eraisiku tulu ei ole Eesti maksuseaduste olemuselt olnud kunagi maksuvaba aga kuna seda on olnud keeruline kontrollida ja mahud on suhteliselt väikesed, siis ei pööratud sellele nii palju tähelepanu. Enam see nii ei ole. Veebiplatvormide aruandluskohustusega tõmmatakse see maksuauk koomale.
Soovitame tähelepanu pöörata asjaolule, et antud platvormide aruandlus isikute tulude kohta, ei vabasta Eestis eraisikute maksude deklareerimisest ja maksmisest. See on pigem mehhanism, millega kontrollitakse, kas maksud on makstud.
Seda aruandlust soovitame võtta tõsiselt kuna maksuamet plaanib viia läbi järelevalvet ning kohustuste mitte täitmisel on MTA-l õigus erinevateks meetmeteks, alates lihtsast meeldetuletusest kuni sunniraha ja platvormi blokeerimiseni Eestis.
Milliste müükide vahenduse kohta tuleb edastada infot?
- Kinnisasja või selle osa rendile või üürile andmine, näiteks eluruumid, parkimiskohad, äripind jms. AirBnBs;
- Aja- või ülesandepõhise teenuse osutamine, näiteks Fudys kulleriteenuse osutamine;
- Asja võõrandamine, näiteks oma valmistatud käsitöö ehete müümine Yagas. Siin mõeldakse füüsilisi asju, mitte ditaalseid raamatuid, programme, litsentse, autoriõigusi jms.;
- Transpordivahendi rendile või üürile andmine, olenemata kas ta juhib ise autot või korraldab seda. Näiteks Autolevi vahendusel auto rentimine.
- Inimese kohta rakendub aruandluskohustus hetkest, kui ta teeb vähemalt 30 tehingut ja/või saab asja müügi eest tasu üle 2000 euro.
Teema on pikk ja soovitame analüüsida, kas teie platvormi vahendust tuleb deklareerida. Kui jah, siis vajavad lahendamist erinevad Eesti eraisikute maksu reeglid. Siin on näha, et maksuseadused vajaks veel täiendamist. Näiteks, veebiplatvorm ei pruugi suuta tuvastada ja MTA ei täpsusta hetkel platvormi kaudu isikliku kasutatud vara müüki või juhumüüki, mis on erinevalt maksustatavad – isiklikud kasutatud asjade müük on maksuvaba ja asja juhumüügi puhul on maksustatav ainult kasum, kuid nende kummagi summa võib ületada 2000 eurot.
Kes deklareerib ja maksab maksud?
Siinkohal on oluline et Maksuamet eristab aktiivse tegevuse teenust ja renti ning maksustab need erinevalt:
- Kui äpi(platvormi) vahendusel osutab teenust ja saab teenuse osutamise eest tasu n-ö tavaline füüsiline isik (kuller, autojuht vm, kes ei ole ettevõtluskonto omanik, FIE või ei tegutse OÜ kaudu), siis on äpi omanikul ehk teenuse vahendajal kohustus deklareerida ja tasuda tööjõumaksud.
- Äpi omanik (Eesti äriühing) ehk teenuse vahendaja, kes teeb füüsilisele isikule vara renditulu väljamakse, peab väljamakselt kinni ja tasub tulumaksu (alus tulumaksuseaduse § 16 lg 1, § 40 lg 1 ja lg 2, § 41 lg 7). Äpi omanik esitab igakuiselt maksudeklaratsiooni TSD ning tasub TSD alusel füüsilisele isikule renditulu väljamakselt tulumaksu, sh ka summalt, mille äpi omanik füüsilisele isikule edasi kannab nagu vahendatud makse.
- Maksuamet ei ole enda juhendites eraldi välja toonud asjade müügist saadud tulu deklareerimist ning kirjeldab seda hetkel pigem eraisiku võtmes – eraisik peab selle deklareerima. See on oma olemuselt ka loogiline, kuna platvormil on pea võimatu tuvastada kas müüdav asi on uus, kasutatud, juhumüük või ettevõtlus.
Kogu teema kohta saab rohkem lugeda maksuameti juhenditest/artiklitest:
Platvormi kaudu teenitud tulu tuleb deklareerida
Äpi kaudu teenitud tulu maksustamine
Veebiseminar Internetikaubanduse võlud ja valud (youtube video)