Miks? – Selleks, et suurendada ettevõtte kasumlikust ja täita isiklikud ja ettevõtte rahalised soovid.
Käiekapital on lihtsalt öeldes sinu ettevõtte vaba vara – ehk võta arvesse kogu raha, laojääk ja klientidelt laekumata arved ning lahuta sellest kõik lähiajal makstavad laenud, tarnijate arved, palgad, maksud jms. (täieik finantsiline mõiste on oluliselt mahukam).
Käibekapitali juhtimine on igapäevane ülesanne.
Käibekapital maksab, seega alandab käibekapitali vähendamine ettevõtte kulusid – finantsiline põhitõde, mis on tõestatud ja mille taga on omajagu teooriat. Hoia piisavalt vaba likviitset vara, et firma saab vabalt tegutseda ja areneda. Kõik üleliigne on soovitav investeerida (oma ettevõtte kasvu või mujale)
Väga lihtsalt ja üldiselt peab silmas pidama pidevalt viite asja:
- Käibekapital maksab – omaniku raha (suur vaba raha hulk) on kõige kallim, pangad jm laenuandjad on kekmised, tarnijate krediit on kõige soodsam.
- Ost/kulu teke – jälgi ja tee nii, et sa peaksid oma kulu eest võimalikult hilja maksma (pikad krediidid ja maksetähtajad)
- Vara seismine – jälgi ja tee nii, et kaubad ei seisaks liiga suures mahus ega liiga pikalt laos, et pikaajalise teenuse eest küsiksid võimalikult tihedalt raha, et üleliigne raha kontol leiaks kasutust.
- Müük – jälgi ja tee nii, et saaksid kauba/teenuse eest kliendilt võimalikult kiiresti raha kätte (maksevõimelised kliendid ja lühikesed maksetähtajd)
- Maksevõime (likviitsus) – hoia piisavalt vaba raha ja jälgi rahavoogusid (müügist laekumised ja ostust väljaminekud), et ei tekiks makseraskusi.
Käibekapitali juhtimise eesmärgid: vähendada kapitalikulu ja tagada ettevõtte likviidsus (maksevõime)
Väga palju saab siin rakendada tavalist talupoja loogikat kuid mida mahukamaks ettevõte muutub ja/või soovitakse välja pigistada maksimaalset kasumlikkust, seda enam peab kõikidesse nüanssidsse sügavuti lähenema.