Töötamise registreerimine on kohustuslik. Selle mitte tegemise puhul või mitte õigeaegsel registreerimisel ei pruugita kohe rahatrahvi määrata, kuid võid tuua endale ebavajalikku riski ja lisatoimetamist.
Riskide vältimiseks on hea töötaja registreerida kohe tööle asumise päeval või varem. Oluline näiteks haigestumiste või tööõnnetuste puhul või kui ei taha sattuda ümbrikupalga kahtlusaluseks.
Reeglina täidab need andmed raamatupidaja. Siin veidi mõtteainet, mida võiks endale teadvustada ennem kui raamatupidajale infot annad.
- Muudatuse kohta saab ka töötaja automaatse e-maili riigi infosüsteemist. Seega tema tagaselja ei soovita panna infot, mis ei ole kokku lepitud.
- TÖR-is tuleb määrata:
- Milline on töösuhe (tööleping, töövõtuleping, vabatahtlik vms).
- Töö algus (tähtajalise lepingu puhul ka lõpp)
- Isikukood (nimi ja sünniaasta)
- Ametinimetus
- Töötamise asukoht (liikuva või kaugtöö puhul kontor).
- Töökoormus (100% või vähem).
- TÖR info põhjal võrdleb maksuamet sinu firma makstavat palka turu keskmisega:
- Kui see on väiksem kui 70% turu keskmine siis võib maksuameti saata sulle kirja, et kontrolliksid oma palgataset ja võib ka küsida selgitusi.
- Maksuameti väljastab osades sektorites ka keskmise töötasu tõendeid (pigem vajalik ehitussektori riigihangetel).
- Mida jälgitakse keskmise töötasu puhul?
- Mis koormusega on töötaja tööl – kui maksad väikest palka ja töökoormus on alla 100% siis soovitan seda ka kindlasti ära märkida.
- Millise ametinimetusega on töötaja – TÖR-is jagatakse ametid 9-sse gruppi vastavalt inimese kvalifikatsioonile (juhid, tippspetsialistid kuni lihttöölisteni). Sarnane ametinimetus võib olla aga mitmes kvaifikatsiooni grupis (müügijuht, raamatupidaja, juhiabi, ehitustööline). Siinkohal soovitan kindlasti raamatupidajale kirjeldada lisaks ametinimetusele ka töötaja kvalifikatsiooni. Reeglina, mida kõrgem kvalifikatsioon seda kõrgem palk.
- Millist palka maksad/deklareerid.
Sellele lisaks on veel lisa detaile mida peab eriliki töötamise regstreerimisel (nt alaealise). Maksuameti kodulehel on antud teemast põhjalikumalt.
Sinu ettevõttes makstav töötasu ei peagi vastama riiklikule või regiooni selle valdkonna kesmisele, kuid kui see on alla 70% peaksid oskama seda põhjendada.
Enda valdkonna keskmise leidmiseks peaksid laadima alla EMTA lehelt excel/cvs faili ja seal vaatama enda piirkonna ja tegevusala.
Katsetus näitab, et enam ei saa uut töötajat kiirkorras ka poolikute andmetega sisestada.
Seega, mõtle korraks üle, kuhu keegi töötajatest ameti-kvalifikatsiooni poolest kuulub ja mis on töökoormus ning võid selle ramatupidajaga läbi käia.
Kui raamatupidaja tegeleb töötajate registriga, siis uue töötaja puhul ole valmis andma kogu info või siis tööleping.