Toome välja mõned maksu- aja seadusemuudatused, mis mõjutavad enamus ettevõtteid on jõustunud seoses koroonaviiruse (COVID-19) eriolukorraga.
Intressiarvestus maksuvõlalt on peatatud kuni eriolukorra lõppemiseni
Eriolukorra lõpuni on Maksu- ja tolliamet peatanud maksuvõlalt intressi arvestamine. Pärast eriolukorra lõppu ja kuni 2021. aasta lõpuni maksuvõla intress 0,03% päevas senise 0,06 asemel. Lisaks on MTA-l õigus maksuvõla ajatamisel intressi veelgi vähendada, kuni nullini – millistel tingimustel seda tegema hakatakse, on hetkel väljatöötamisel.
Kogumispensioni maksed
Alates 01.07.2020 kuni 31.08.2021 peatab riik enda poolsed maksed II samba kogumispensioni maksed (4%). Töötaja palgast peetakse jätkuvalt II samba makseid (2%) kinni.
2020. a oktoobris saavad töötajad võimaluse esitada avalduse, et peatada II samba kogumispensioni makseid (2%) alates 01.12.2020 kuni 31.08.2021.
Erandiks on aastatel 1942–1960 sündinud inimesed, kelle puhul makstakse kogumispensioni tavapäraselt edasi.
Aastatel 2023 ja 2024 eraldatakse riigi poolt tegemata jäänud maksete kompenseerimiseks täiendav summa.
Tööandja sotsiaalmaksu miinimumkohustus
Eriolukorrast tingitult vabastatakse tööandja kohustusest tasuda sotsiaalmaksu vähemalt kuumääralt, sh palgata puhkuse ajal ja osakoormusega töötamisel. Sotsiaalmaksukohustust ei tule täita 2020. a märtsis, aprillis ja mais välja makstud töötasudelt. Seega on kohustus deklareerida ja tasuda sotsiaalmaksu töötajale tegelikult väljamakstud tasult. Eriolukorrast tuleneva sotsiaalmaksu miinimumkohustuse mittetäitmise tõttu inimeste ravikindlustus ei katke.
Erivajadusega lapse vanema toetuse saamine
Toetuse saamise eelduseks on tasustamata puhkusel viibimine või võlaõigusliku lepingu täitmise peatumine, mis tähendab, et töötaja ja tööandja peavad puhkusele jäämises või lepingu pooled teenuse osutamise peatumises kokkuleppele jõudma ning see tuleb töö- või käsundiandjal fikseerida töötamise registris.
Peatumise põhjuseks tuleb märkida „Tasustamata puhkus“.
Võlaõigusliku lepingu peatamise registreerimine on lubatud erandina vaid erivajadusega lapse vanema toetuse saamiseks ja sellekohane tuleb märge teha märkuste lahtrisse.
Haigekassa tasub eriolukorras esimeste haiguspäevade eest
Hiljemalt 4. mail alustab Haigekassa esimese kolme haiguspäeva eest haigusraha hüvitamisega töötajatele. Esimesed kolm haiguspäeva hüvitatakse tagasiulatuvalt kõigile, kelle haigusleht avati alates 13. märtsist ja see erisus kehtib haiguslehtedele, mis avatakse eriolukorra lõpuni.
Töötasu säilitamise kohustus, kui töötaja ei saa tööle naaseda temast mittetuleneval põhjusel
Tekkinud on olukorrad, millal koolid ja lasteaiad on suletud ning töötaja ei saa lapsi üksi koju jätta. Sel puhul on seadusandja ette näinud, et tööandja peab maksma töötajale keskmist töötasu mõistliku aja eest, mil töötaja ei saa teha tööd tema isikust tuleneval, kuid mitte tahtlikult või raske hooletuse tõttu tekkinud põhjusel, või kui töötajalt ei saa töö tegemist oodata muul, tema isikust mittetuleneval põhjusel.
See olukord ei saa kesta paar nädalat, vaid mõistliku aja, mille jooksul korraldab töötaja oma laste hoidmise ja teeb tööandjale ettepanekud, kuidas oleks võimalik töökorraldust muuta.
Tööandja peab maksma töötajale keskmist töötasu kuni 2 esimese päeva eest. Seejärel peavad töötaja ja tööandja leidma mõlemale sobiva lahenduse
Täiendav tulumaksuvabastus kingitustele ja annetustele
2020. aasta 12. märtsist kuni 1. juulini ei maksustata tulumaksuga juriidilise isiku annetusi või kingitusi, mis mon tehtud heategevuslikul eesmärgil Eesti riigi- või kohaliku omavalitsuse üksuse asutusele või hoolekandeasutusele või Eestis asuva haigla pidajale.
Sinna seadusemuudatuste loetelule lisandub veel mittu spetsiifilisemat muudatust, näiteks:
- Ajutine tolli- ja käibemaksuvabastus kolmandatest riikidest imporditud meditsiiniseadmetele
- Aktsiisimäärade ajutine vähendamine perioodil 01.05.2020 kuni 30.04.2022
- Käibemaksuseaduse muudatused elektroonilistele väljaannetele ja osadele kaupadele, mida müüakse või annetatakse haiglatele
- Tagasiulatuv tulumaksuseaduse muudatus metsamajandussektorile
Ka Soome maksuamet pikendas ettevõtete maksudeklaratsioonide esitamise tähtaega ühe kuu võrra, kuni 31. maini 2020.