Maksuamet avas 2020 suvel e-keskonnas üsna mahuka hinnangu teenuse „Hinnangud“. Teenus põhineb ettevõtte esitatud andmete MTA analüüsil.
Eesmärk on maksuameti soov luua suuremat avatust ning koostööd ettevõtetega. Selle tööriista abil näed ennast maksuameti vaatest. Puuduste esinemisel saad asuda neid ise kohe parandama, ennetades sellega maksukontrolli sattumise.
Hinnangud on ettevõtte siseinfo, mis kuvatakse automaatselt ainult juhatuse liikmele. Teistele esindajatele (sh. raamatupidajale) tuleb anda eraldi ligipääs, mille juhendi leiab siit.
Lahkarvamused:
Ligikaudu 1,5 aastat hiljem on ettevõtete juhid aegajalt sellele tähelepanu pööranud. Kellele meeldiks näha, et nende ettevõte hinnang on kehv.
Välja on tulnud reaalsus, et ettevõtjate ja maksuameti nägemus ei ole tihti sama. Lisaks selle, püüab maksamet hinnanguga ka ettevõtjate käitumist mõjutada ning ettevõtja ei pruugi sellega üldse nõustuda.
Kui maksuameti hinnanguga nõus ei ole ja soovid et seda muudetakse, siis võib vastu vaielda, olukorda täpsustada ning läbi viia lihtsam kontroll koos maksuametiga.
Siinkohal ei tasu ära unustada, et see hinnang näitab kuidas masuamet ettevõet vaatab ja nende kaalutustega, mõjutustega ning ei pruugu vastata ettevõtjate hindamiskriteeriumitele.
Probleem tekib siis kui ettevõtjad hakkavad maksuameti hinnangut võtma oluliseks aluseks ettevõtte kui partneri üldisel hidamisel ja ei võta arvesse kallutatud seisukohti.
Näited lahkarvamustest:
- Väikeettevõtja tõmbas enda tööjõu kulud pikemaks perioodiks koomale ja kuna palk on keskmisest väiksem kuio 70% siis kogu maksukuulekuse hinnang on kehv – vaade.
- Maksuametile ei meeldinud alltöövõtja maksuvõlg ja alandas ka tööde tellija hinnangu rahuldavaks – vaade.
- Maksuameti arvates on käibedeklaratsioonis isikustatud andmetes (KMD INF B) puudused, kuid ei ütle (ja/või ei tea), mis konkreetselt ning alandas maksuasjade korrasoleku hinnagu rahuldavaks – vaade.
Hinnangute tüübid:
- Maksukuulekuse hinnang – ettevõtte seadusest tulenevate kohustuste täitmise õigeaegsus ja korrektsus. Lisaks võrreldakse ettevõtte poolt deklareeritud töötasu väljamakseid Eesti keskmise töötasuga samadel ametikohtadel.
- Maksuasjade korrasoleku hinnang – juhib tähelepanu võimalikele ebakõladele ja puudustele ning võimaldab ettevõttel seeläbi parandada oma maksukäitumist.
Mõlemad hinnangud koosnevad 6 näitajast ning iga näitaja juurde on märgitud, mida võetakse arvesse selle arvutamisel.
Kui ettevõtte maksuasjades esineb puudujääke, siis selle kohta kuvatakse ka vastav selgitus. Selgitus annab juhised, mida peab tegema, et kõrvaldada puudujääk.
Näiteks:
- Antakse tagasisidet konkreetselt millise tarnijaga erinevad teie deklareeritutud arved: „Deklareerite KMD INF B osal tehinguid tehingupartneri(te)ga 000 OÜ, 111 OÜ. Palun kontrollige, kas tehing(ud) on deklareeritud õige maksustamisperioodi deklaratsioonil…“
- Kui sõiduautod ei ole õigesti arvel või deklareeritud võib maksuamet kirjutada: “Olete M1 kategooria sõiduauto(de) kasutaja/omanik. Maanteeameti registris puudub märge, et kasutate neid sõiduautosid ainult ametisõitudeks. Kui kasutate sõiduautosid ainult ametisõitudeks, palun täiendage andmeid Maanteeameti registris…“
Mida teha, et sinu hinnang oleks korras:
- Jälgi, et kõik dokumendid, arved ning info tehingutest jõuaks raaatupidajani juba kuua alguses. Nii saavad ka deklaratsioonid õige infoga ja aegselt esitatud.
- Kui on võimalik, et arve kuupäev erineb deklaratsiooni kuust, siis jälgi, et mõlemad osapooled deklareeriksid arve samas kuus.
- Jälgi, et sõiduautod oleksid õigesti maanteeametis arveld ja deklareeritud.
- Töötajatele makstud töötasu ei erineks liigselt turu keskmisest.
- Töötajad peaksid olema õige koormusega ja ametikohaga ning õigeaegselt registreeritud.
- Kuula ja reageeri raamatupidaja päringutele võimalikult kiiresti.
Lisaks saad sama teenuse alt otsida ka teiste ettevõtete koha kuvatud avalikke andmeid: käibemaksukohustuslaseks registreerimise info, võla olemasolu, väljastatud tegevus- ja tolliload ning viimase nelja kvartali tasutud maksud, töötajate arv ja käive.
Kuidas seda arvutatakse ja jälgitakse PDF: hinnangute_arvutamise_alused.
Detailsemat infot saab maksuameti kodulehelt.
Juhendvideo on siin.
Visuaalsed näited: